Nástavba v centru Prahy
Praha
Projekt: 2023
investor:
soukromá osoba
autor:
G. Kaprálová
V. Frčková

Funkcionalistický objekt činžovního domu ze 30. let byl v letech 70. doplněn o šesté nadzemní podlaží, které svým řešením celkový vzhled domu příliš nevylepšilo.
Návrh spočívá ve sjednocení stávajícího roztříštěného vzhledu fasády a vytvoření nové střešní nástavby. Dochází k úpravě stávajícího 6.NP tak, aby korespondovalo s původní stavbou, a k vytvoření odlišné střešní nástavby. Ustoupená hmota navrhované nástavby je materiálově oddělena od spodních pater. Cílem je vizuálně odlišit nové konstrukce od stávajících, ale zároveň respektovat členění fasády stávajícího bytového domu. Původní fasádu tvoří glazovaný keramický obklad, který je navržen i na upravené 6.NP. Nová nástavba bude mít strukturální omítku laděnou do odstínu keramického obkladu.
Nástavba se skládá ze čtyř bytových jednotek. Největší byt 3kk je orientovaný do ulice Na Zbořenci. Další 3 garsonky jsou orientované do dvora. Dispozice bytů jsou navržené s ohledem na maximální využití prostoru. Byty disponují velkorysými lodžiemi. Kvůli jednostranné orientaci vnitřních prostorů jsou v ploché střeše navrženy světlíky pro prosvětlení a provětrání bytů i v neobytných místnostech.
Z konstrukčního hlediska se jedná o dřevostavbu z lehkého skeletu, která stávající objekt bude zatěžovat méně než zděná konstrukce. Předpokládaná je také krátká doba výstavby díky off-site výrobě, která je žádoucí na takto frekventovaném místě v centru Prahy.